استخراج مقاله از پایان‌نامه

استخراج مقاله از پایان‌نامه

استخراج مقاله از پایان‌نامه احتمالاً اولین کاری است که شما به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی در یک ژورنال داخلی یا خارجی منتشر می کنید. البته انتشار مقاله موجب می شود افراد علاقه مند به آن موضوع به مقاله دسترسی یابند. یکی از راه های مهم برای به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیق، چاپ کردن نتایج تحقیق می باشد. اما باید در نظر داشته باشیم که ساختار یک پایان‌نامه با ساختار مقاله متفاوت است. برخی از مهمترین تفاوتها را می توانید در زیر بیابید.

تفاوتهای میان پایان‌نامه و مقاله

نوشتن مقاله به این سادگی نیست که برخی از قسمتهای پایان‌نامه را به همان شکل وارد مقاله نمایید. زیرا قالب یک پایان‌نامه کاملاً متفاوت از مقاله است. مخاطبان یک پایان‌نامه نیز همان مخاطبان مقاله نیستند. یک پایان‌نامه توسط استاد راهنما و استاد مشاور دانشجو و احتمالاً یک یا دو داور بررسی می شود. بنابراین، دانشجویان باید این افراد را متقاعد كنند كه در فنون و روشهای تحقیق مهارت یافته اند. این امر موجب می شود که دانشجویان جزئیات زیادی را در پایان‌نامه بگنجانند و برخی از کارهای مربوطه را بطور مکرر انجام دهند. با این حال، مخاطبان یک مقاله طیف وسیعتری را در بر می گیرند که به دنبال استدلال ها و یافته های قابل اعتماد هستند و کاری با روش تحقیق ندارند.

تفاوت های دیگر میان پایان‌نامه و مقاله تحقیقاتی به شرح زیر است:

 • خلاصه و مقدمه یک پایان‌نامه بسیار کوتاهتر از مقاله است. معمولاً در مقدمه پایان‌نامه، متون و مطالعات منتشر شده رشته مورد نظر را می آورید. اما در یک مقاله تحقیقاتی، شما فرض می کنید خوانندگان هدف با موضوع آشنا هستند و دانش لازم برای درک آن را دارند. بنابراین، مقدمه مقاله بیشتر مختص نتایج پژوهشی است که می خواهید آنها را مطرح کنید.
 • در پایان‌نامه، بخش نتایج شامل همه یافته های تحقیق است که ممکن است در دو یا چند مقاله قرار گیرد. در حالی که، در بخش نتایج مقاله، فقط درمورد نتایج حامی فرضیه تحقیق بحث می کنید.
 • از آنجا که نتایج یک مقاله از نتایج یک پایان‌نامه محدودتر است، قسمت بحث مقاله نیز بسیار کوتاهتر و متمرکزتر خواهد بود.
 • تفاوت عمده دیگر این است که شما باید فقط منابع نقل قول های ذکر شده در مقاله را در بخش منابع مقاله ذکر کنید.

مراحل اجرای مقاله

شما ممکن است بتوانید چندین مقاله را از پایان‌نامه یا رساله خود استخراج کنید. استاد راهنمای شما می تواند در انتخاب مقالاتی که نشان دهنده یافته ها، روش ها، چارچوب یا حتی تئوری های جدیدی هستند، به شما کمک کند. مراحل مختلف این کار به شرح زیر است:

 • نوشتن مقاله
 • انتخاب نویسنده(های) مقاله
 • مرور مقاله قبل از ارسال برای مجله مورد نظر
 • برنامه ریزی در خصوص قسمتهای مختلف مقاله
 • انتخاب ژورنالی با خوانندگان متناسب با موضوع مقاله

انتخاب نویسنده(های) مقاله

نویسنده منتخب باید به طور فعال در مقاله مشارکت داشته باشد. شما باید تصمیم بگیرید که آیا استاد راهنما نیز به عنوان یکی از نویسندگان در مقاله گنجانده شود یا خیر. در این صورت، شما باید توافق کنید که کدام نام به عنوان نویسنده اصلی نوشته شود. در رشته های مختلف دانشگاهی، معمولاً نام نویسنده اصلی در ابتدای نام سایر نویسندگان ذکر می شود.

برنامه‌ریزی قسمتهای مختلف مقاله

هنگامی که در حال نوشتن مقاله هستید، باید بر روی یک هدف واحد به عنوان پیام اصلی مقاله تمرکز کنید. پیام اصلی مقاله شما می تواند یک روش جدید، یک نظریه جدید یا یافته های جدید باشد. سپس، متن اصلی مقاله خود را با توجه به پیام اصلی به شرح زیر بسط دهید:

 • قالب مجله را رعایت کنید.
 • برای استدلال (های) خود دلیل بیاورید.
 • درباره اندازه یا حجم مقاله تصمیم بگیرید.
 • خوانندگان مجله مورد نظر را مخاطب قرار دهید.
 • استدلال(های) خود را بصورت منسجمی تنظیم کنید.

انتخاب ژورنال با خوانندگان متناسب با موضوع مقاله

انتخاب ژورنال مناسب بسیار مهم است. ژورنال انتخاب شده باید خوانندگان مناسب را هدف قرار دهد و در دسترس آنها باشد. هنگام انتخاب ژورنال باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

هنگامی که یک ژورنال را انتخاب کردید، باید در مورد مخاطبان و اهداف مقاله خود فکر کنید. شما باید تصمیم بگیرید که مقاله‌تان یک گزارش، یک مطالعه مروری یا یک انتقاد است. اهمیت و ضرورت مقاله شما چیست؟ آیا به رشته تحصیلی مورد نظر ارزشی می بخشد؟

 

نوشتن مقاله

برای نوشتن و استخراج یک مقاله از پایان نامه، باید داده هایی را انتخاب کنید که فقط به یک سوال تحقیق پاسخ می دهد. این کار می تواند به شما کمک کند که اطلاعات متمرکزتری ارائه دهید. بکار بردن زبان و ساختار مناسب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در غیر این صورت، داوران مجله ممکن است مقاله شما را با وجود داده های ارزشمند رد کنند.

موارد زیر را هنگام نوشتن مقاله در نظر داشته باشید:

 • استفاده از قالب و معیارهایی که داوران مجله انتخابی شما روی آن تمرکز می کنند.
 • ویرایش مقاله به گونه ای که انگار شما شخص سومی هستید، نه نویسنده مقاله.
 • درخواست از یک دوست برای خواندن آن و صحبت در مورد اشتباهات احتمالی.
 • ویرایش مقاله از نظر دستور زبان، املاء و نوع زبان توسط یک ویراستار یا مصحح. تیم مجرب ترنسلیت ترو توانایی انجام درست و صحیح کار ویرایش و ویراستاری را دار می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
× ارتباط با ترنسلیت ترو